Držitel mezinárodního titulu Ecoschool
Hrací prvky na školní zahradě
Hrací prvky na školní zahradě

 

Výlet do Jihlavy.

Ve čtvrtek 24. června 2021 jsme vyrazili na školní výlet do Jihlavy. V plánu jsme měli ZOO Jihlava a nákupní centrum Citypark. Místenky i jízdenky do vlaku jsme si objednali a zaplatili s týdenním předstihem, aby vše šlo bez problémů. Ještě v úterý nám nebyla předpověď počasí moc nakloněna a uvažovali jsme o alternativním programu. Ve čtvrtek ráno už ale bylo jasné, že déšť a bouřky dorazí do Jihlavy až ve chvíli, kdy my už budeme pryč. Super, počasí nám klaplo. Sraz jsme měli 6:15 hod. na vlakovém nádraží v Bystřici nad Pernštejnem. Šest žáků vyrazilo přímo z Rožné, my ostatní jsme přistoupili v Bystřici. V plánu byly dva přestupy. Jeden ve Žďáře a druhý v Havlíčkově Brodě. Průvodčí ve vlacích o naší skupině věděli dopředu, v rychlíku jsme měli vyhrazeno několik kupé jen pro nás. Občas přistoupily jiné skupiny, které neměly objednané lístky ani místenky a tak museli jejich žáci stát v uličce a neměli místa na sezení. Proto jsme si pochvalovali, jak jsme na to vyzráli a vše si zařídili dopředu a jak nám to krásně všechno vychází. 

Ale pýcha předchází pád. Hned první menší zádrhel nastal, když na stránkách jihlavské zoo psali, že z městského vlakového nádraží jede autobus číslo 6 na Masarykovo náměstí a odtud pak pěšky půjdeme do zoo.  Od udivené paní výpravčí jsme zjistili, že autobus číslo 6 už tam tři roky nejezdí a budeme muset absolvovat cestu pěšky. Čas jsme měli, všichni byli naštěstí bez zdravotního handicapu, tak jsme se vydali směr náměstí a vyzkoušeli jsme si orientaci v mapě i terénu.  

V zologické zahradě jsme paní u poklady upozornili na nesrovnalosti na jejich webových stránkách a pak už jsme se mohli naplno kochat pohledem na zvířátka. V jedenáct hodin tam byla ukázka dravců, takže někteří mají o pár zážitků víc. Vedle Dana si sedl obrovský výr, Tomovy záda použil jeden dravec jako odrazový můstek. Adam se skamarádil s žirafou, Mari s kozou a Niky s Davidem si chtěli ukrást plameňáka. Adam zabral malým dětem na chvíli bagřík a pak mu Kristýnka s Terezkou (za to že se choval vzorně) koupily kuličkovou zmrzlinu. Jak se později ukázalo, cukr v kombinaci práškem na hlavu u Adama způsobuje nevídaný příval energie. Neinformovaný pozorovatel by se mohl domnívat, že utekl chovanec z "ústavu na Kopečku".

O půl jedné už jsme měli zoo prochozenou tam i zpět a tak jsme se vydali směr nákupní centrum Citypark. Zde jsme si dali rozchod. Většina žáků měla jasný první cíl - jídlo. A z nějakého záhadného důvodu je nevíc lákal McDonald. Po jídle, posedávání na masážních křeslech, skromných i neskromných nákupech jsme si dali v 16:30 sraz a vypravili se přes náměstí pěšky na nádraží. Počasí nám stále ještě přálo, ušetřili jsme za městskou dopravu a tak jsme se rozhodili, že si koupíme zmrzlinu.  Při hledání zmrzliny jsme však zvolili špatnou odbočku a tak jsme se vydali jiným směrem. Chvíli nám trvalo, než jsme se úplně zorientovali (a místní obyvatelé nám moc nepomoli), ale brzy jsme zdárně dorazili na městské vlakové nádraží. 

A odtud už následoval dominový efekt. Náš vlak měl zpoždění. Zatím to bylo krásných 10 minut. Po příjezdu do Havlíčkova Brodu měl další vlak zpoždění 20 minut. Už ve vlaku z Havlíčkova Brodu do Žďáru nás provázel déšť a bouřka. Po příjezdu do Žďáru jsme zjistili, že poslední spoj do Bystřice a zároveň také vlak který na nás měl čekat, protože o nás z objednávky věděli, vypravili a další už nepojede. Tady začalo náročné logistické vyjednávání s Českými drahami. Oni nám chtěli vrátit peníze, paní učitelka chtěla dopravit své žáky bezpečně domů. Nakonec našli řešení, že pojedeme vlakem do Nového Města a tam se paní učitelka domluví s četou, co dál. Dobře, chvíli počkáme a pojedeme. Po chvíli se z nádražního amplionu ozvalo, že náš vlak má zpoždění 20 minut, po chvíli už to bylo 30 minut a v dalším okamžiku už hlásili zpoždění 60 minut. Čas na nádraží se neskutečně vlekl. Venku zuřila bouřka a lítaly blesky.  Pro zkrácení chvíle jsme začali uzavírat sázky, kdy se dostaneme do Bystřice.  Nakonec nám paní z ČD přišla říct, že pojedeme linkovým autobusem do Nového Města, že je to domluvené, vezme nás na nádraží a tam že by na nás měl čekat vlak, který nás vezme do Bystřice. Po dlouhé cestě autobusem, kdy jsme projeli kde kterou malou vískou a hrozilo, že se tam pár dětí pozvrací (dusno + roušky), jsme dorazili do cíle. Jaké bylo naše překvapení, když nás tam žádný vlak nečekal. Šli jsme tedy do kryté čekárny, koupili si něco teplého k pití a paní učitelka řešila s ČD co dál. České dráhy nám vypravili speciální vlak, který ovšem musel do Nového Města dojet, a tak jsme si počkali zruba 25 minut než jsme se vydali na konečný úsek k domovu. V 21:25 nám přistavili soukromý vlak pro naši skupinku a ve 21:52 jsme zdárně dorazili na nádraží do Bystřice. 

Bylo to náročné, ale ve srovnání s tornádem, které se chvíli před tím prohánělo po Hodonínsku a bouřkám, kvůli kterým začaly mít vlaky zpoždění, to bylo jen zajímavé zpestření výletu, který se tímto stane nezapomenutelným.  Protože, komu se poštěstí, aby mu vypravili vlakovou soupravu jen pro něj? :)

Moc děkuji rodičům za pochopení, vzornou spolupráci i nabídky odvozu. 

Informace o cookies

Když kliknete na „Přijmout všechny soubory cookie“, poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.