Držitel mezinárodního titulu Ecoschool
Hrací prvky na školní zahradě
Hrací prvky na školní zahradě

     V pátek 20. května 2022 se 43 žáků sedmých tříd vydalo na celodenní exkurzi do bývalého havířského města Kutná Hora, kde se ve středověku těžilo stříbro a dodnes je to znát v mnoha lokalitách.
    Naše prohlídka začínala Chrámem svaté Barbory – zapsaným na seznamu Světového dědictví UNESCO. Tato gotická katedrála i se svým upraveným okolím nás přímo ohromila svou majestátností a krásou, skládáme hold jejím stavitelům - Petru Parléři, Matyáši Rejskovi či Benediktu Rejtovi.
    Ve Vlašském dvoře jsme nahlédli do jedinečné mincovny českých králů, kde se po mincovní reformě Václava II. v roce 1300 začaly razit pražské groše. Tuto techniku nám předvedla naše průvodkyně i v pregéřském kostýmu a vyražený groš jsme si mohli odnést domů.
    Nejzajímavější částí výletu byl Hrádek – České muzeum stříbra se svými dvěma okruhy: expozicí o historii města a II. okruh - cesta stříbra. Trasa přibližuje celý proces, kterým musela projít stříbrná ruda, než se z ní vyrazila mince. Do stříbrných dolů jsme se poněkud „vyzbrojili“ bílými plášti proti vlhkosti stěn a přilbami se svítilnami proti tmě. Nejprve jsme sešli 30 metrů po železných schodech do dolu. Projít úzkými chodbičkami mnohdy jen 150 cm vysokými nebylo pro dnešní poměrně vzrostlé studenty jednoduché. Když se už poněkolikáté „praštili“ do hlavy, padlo nejedno neslušné slovo. Velkým zážitkem byla absolutní tma v podzemí, jakmile paní průvodkyně zhasla i čajovou svíčku používanou i havíři.
    Po několika odborných výkladech dostali žáci zasloužený rozchod po kutnohorském náměstí, kde kromě pizzy bylo k vidění spousta dalších zajímavostí, jako je morový sloup Panny Marie Neposkvrněné, kostel sv. Jakuba nebo krásná kamenná kašna.
   Poslední zastávkou byla unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory, která je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek. Domů se sedmáci vraceli s písní na rtech – „Nezmokli jsme a jsme tu ...“ a nutno dodat, že počasí nám opravdu přálo, neboť tento den byl letos první z tropických. Na závěr patří velké poděkování paní učitelce Michaele Sochorové za zorganizování exkurze.

281882177 1085135902113589 1999566524708884034 n

 20220520 121358

Více fotografií naleznete v naší fotogalerii.

Informace o cookies

Když kliknete na „Přijmout všechny soubory cookie“, poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.