Držitel mezinárodního titulu Ecoschool
Hrací prvky na školní zahradě
Hrací prvky na školní zahradě

 

Neb z výšin hleděli v dál

Ve čtvrtek 15. června se vybraní žáci 8. a 9. ročníků vydali na exkurzi směr Jeseníky. Cíl exkurze - přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně.


Po povinném sčítání „účastníků zájezdu“ a zopakování důležitých pravidel chování jsme se mohli vydat na celodenní dobrodružství. Na téměř 3hodinové cestě na místo určení si každý našel svou zábavu – povídání si s přáteli, hraní her na mobilu, neustálé baštění dobrot, poslech hudby, slovní kopanou či karetní hry.


Po příjezdu do obce Kouty nad Desnou, kde jsme měli zanedlouho sraz s naší paní průvodkyni, se každý rozutekl pohledat kousek rozptýlení. Po dlouhém sezení v autobuse skončila většina dětí v zábavním koutku, který měl takový úspěch, že to vypadalo na zlatý hřeb dne. Naštěstí tomu tak nebylo.
Po příchodu paní průvodkyně jsme autobusem vyjeli až k elektrárně. Hned na začátku jsme v přednáškové místnosti zhlédli filmy, kde nám byl vysvětlen chod a význam vodní elektrárny. Po úvodním seznámení jsme se odebrali do nejvyššího patra podzemní kaverny s turbínami. Velikost turbín, jeřábů i samotného prostoru pod povrchem země všechny uchvátila.


Ale teď už to nastalo. Cesta přes dolní nádrž až vzhůru k horní nádrži elektrárny. Počasí bylo jako na houpačce. Chvíli svítilo, zanedlouho tu byl zase letní déšť. Obavy z toho, že nahoře bude mlha, nás trošku drásaly. Ale zbytečně. Jeseníky jako by nás chtěly přivítat s otevřenou náručí, roztrhaly mraky a nám se naskytl krásný výhled do okolí. Unikátní pohled na vypuštěnou horní nádrž, což se děje jednou za x let, byl pro všechny fascinující. Výhledy do okolí byly jako z malovaných pohádek. Praděd zahalovaný do peřinek z oblak byl naprostým skvostem podívané.


Příjemně unavení, někteří doslova po oběhnutí horní nádrže, jsme se vraceli domů. Pro deváťáky patřila tato exkurze mezi poslední kousky společné skládačky. Skládačky, která bude zanedlouho kompletní, a oni navždy opustí brány naší školy. Věříme, že na toto dobrodružství budou rádi vzpomínat. Tak zase někdy...

 

Barbora Pařízková, Michal Neterda

 

upravena1 strane

upravena4 strane

upravena2 strane

upravena3 strane

upravena5 strane

Informace o cookies

Když kliknete na „Přijmout všechny soubory cookie“, poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.