Držitel mezinárodního titulu Ecoschool
Hrací prvky na školní zahradě
Hrací prvky na školní zahradě

Spolupráce estonského Jõhvi a našeho města na úrovni škol potvrzena


Přátelství dvou lidí se buduje po dlouho dobu a mnohdy na počátku stojí série náhod a šťastných okolností. V našem případě to byla nejdříve učitelská konference v Evropském parlamentu v Bruselu v rámci projektu gymnázií pod názvem Vyslanecká škola EP a dále pak strategie radního Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Břížďaly na propojení českých a estonských středních škol v rámci kraje. Tyto dvě akce byly přesně tím momentem, které nejdříve bystřickému gymnáziu a posléze i oběma základním školám otevřely možnost spolupráce s Estonskem.
Estonsko, které v počtu obyvatel je o něco větší než Praha, je lídrem nejen v digitalizaci, ale i ve vzdělávání. Dokazují to poslední průzkumy v šetření PISA. Sami Estonci se nejdříve nechali inspirovat Finskem, aby posléze předehnali ve všech měřítkách svého finského učitele. Je tedy nasnadě se nechat někdy inspirovat příkladem dobré praxe.
Série realizovaných vzájemných návštěv a videorozhovorů v průběhu uplynulého roku nebyla ničím jiným než potvrzením, že zájem z naší strany trvá a hodláme spolupráci rozvíjet. Jako podstatný moment se ukázalo vypravení krajské delegace na jaře roku 2023 do Estonska pod záštitou českého velvyslance pana Davida Krále a následně lehce dobrodružná cesta do města Jõhvi k dojednání rámcové spolupráce s bystřickým a tamějším gymnáziem. Projevený zájem z naší strany byl podstatným hybatelem celého dění.
Poté následovalo pozvání zástupců vzdělávacích institucí z Jõhvi při příležitosti oslav 70. výročí založení gymnázia za podpory Města Bystřice a Kraje Vysočina v září loňského roku. Zde byly navrženy formy spolupráce a další strategie. Delegace z Jõhvi si prohlédla naše školy a ocenila jejich vybavení a celkové příjemné prostředí ke vzdělávání. Na formálních a neformálních setkáních učitelů a managementu škol jsme si stanovili další kroky spočívající v koordinaci projektu na úrovni bystřických škol a získání podpůrných prostředků pro přímou realizaci spolupráce. Gymnázium a ZŠ Nádražní podaly na počátku tohoto roku žádosti na sdílení zkušeností prostřednictvím projektu Erasmus Plus, ZŠ TGM tak učiní na podzim tohoto roku. Zbývá jen doufat, že budou projekty vybrány.
Pro koordinaci spolupráce na úrovní kraje byla v lednu tohoto roku Janem Břížďalou zřízena pracovní skupina česko-estonské spolupráce v počtu asi 15 členů, kde vedle zástupců Moravských Budějovic, Třebíče, Nové Města na Moravě, Havlíčkova Brodu, pracovníků Kraje Vysočina je zastoupeno i naše město, a to sice starostou města a zástupcem ředitele gymnázia. Pracovní skupina souhlasila s pozváním velvyslankyně Estonské republiky do Bystřice nad Pernštejnem za účelem představení projektu. Toto setkání se odehrálo v únoru tohoto roku. Paní velvyslankyně ocenila vřelé přijetí v našem městě a především stupeň spolupráce vzdělávacích institucí obou měst.
Následně v termínu od 11. – 13. března 2024 v estonském Jõhvi proběhla reciproční návštěva zástupců bystřických škol – ZŠ Nádražní, ZŠ TGM a našeho gymnázia. Oficiální jednání za doprovodu Jana Břížďaly a zástupců Kraje Vysočina se odehrálo v reprezentační budově města Jõhvi. Na jednání s oběma místostarosty města bylo potvrzeno partnerství obou měst na úrovni vzdělávacích institucí. Další program se skládal z oficiálních přijetí ve spřátelených školách a z prohlídek těchto škol. ZŠ Nádražní uzavřela partnerství s estonskou Státní základní školou, ZŠ TGM s Ruskou základní školou a gymnázium s tamějším gymnáziem.
Několikadenní jednání potvrdilo známý fakt, že estonské školství zaznamenalo od svého vstupu do EU, ať už hovoříme o budovách škol, které vesměs dosahují stáří max. do 10 let, či o jejich vybavení nebo o formách spolupráce učitelů ve vzdělávacím procesu žáků. Nelze než se nechat vtáhnout a inspirovat se jejich dobrým příkladem v praxi ověřeným a fungujícím.
Výše uvedené aktivity nejsou konečné. Již dnes probíhají videokonference mezi školami a výměna materiálů. Naším přáním je umožnit vycestovat učitelům a žákům. Nezbývá než věřit, že naše projekty postoupí do užšího výběru a budeme moci vše naplánované realizovat za finanční podpory projektu Erasmus Plus.
Libor Veselý, koordinátor spolupráce česko-estonského partnerství pro Bystřici n. P.

Obrázek WhatsApp 2024 03 12 v 15.08.00 df344b14 1

 

430108522 878262807436128 481801929338608593 n

Informace o cookies

Když kliknete na „Přijmout všechny soubory cookie“, poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.