Držitel mezinárodního titulu Ecoschool
Hrací prvky na školní zahradě
Hrací prvky na školní zahradě

To se vydalo zjistit dne 8.3.2024 téměř 50 žáků devátých tříd ze ZŠ Nádražní Bystřice n.P., kteří se zúčastnili zájezdu do Klicperova divadla v Hradci Králové. Před návštěvou divadla žáci vypracovali Klicperovy pracovní listy, které je uvedly do děje, seznámily s hlavními postavami a připomněly jim některé již známé životopisné údaje o autorovi. Dozvěděli se i o blankversu, kterým je hra napsána. „Síla a velikost Hamleta spočívají především v tom, že William Shakespeare předvádí na jevišti drama lidského svědomí...“ uvádí v doslovu ke hře překladatel Martin Hilský. Možná právě to všechny vedlo k zamyšlení. Představitelem Hamleta ve hře byl Vojtěch Říha. Ten v rozhovoru na otázku, zda je Shakespeare pro současné diváky stále atraktivní, odpovídá: „Ano, proto se na něj už 400 let chodí.“ A jak by popsal třemi slovy postavu Hamleta? „Slova, slova, slova.“ Po představení měli hodnotit hru i naši deváťáci. Tady jsou některé názory: „Normálně se mi divadla nelíbí, ale tohle mě vážně ohromilo. Hamletův příběh se mi hodně líbil. Zaujal mě herecký výkon a propracované dialogy. Vážně jedna z nejlepších divadelních her, které jsem kdy viděl.“ „Nejdřív jsem si myslela, že mě tříhodinová tragédie nebude bavit, ale po prvních deseti minutách jsem svůj názor změnila. Představení jsem si užila.“ „Čekali jsme klasické, nezáživné představení, ale byli jsme překvapeni. Hra byla pojata v moderní verzi, srozumitelné i pro mladou generaci.“ „Divadlo se mi moc líbilo. Konec byl sice zdrcující, ale poučil mě v tom, že bych si měla hodně rozmýšlet, komu věřím. Bylo to crazy.“ „Za mě to byl celkem složitý a divoký děj.” „Hamlet má mnoho poselství do dnešní doby, např. lež má krátké nohy, šílení lidé jsou nebezpeční a jak mohou křivdy ublížit.“ Myslím, že Hamlet u našich mladých diváků určitě uspěl. A jak celý výlet skončil? „Po představení jsme se přesunuli do nákupního centra a tím si výlet zpestřili. Domů jsme se vrátili plni dojmů a s otázkou: Být, či nebýt?“ uvádí jedna z dívek.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Jana Korbářová

Může HAMLET oslovit i dnešní mladé diváky

Informace o cookies

Když kliknete na „Přijmout všechny soubory cookie“, poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.