Držitel mezinárodního titulu Ecoschool
Hrací prvky na školní zahradě
Hrací prvky na školní zahradě

9. a 10. 5. 2024

     “Továrna na smrt“, to je označení patřící největšímu nacistickému vyhlazovacímu táboru 2. světové války, kde v pěti plynových komorách našlo smrt na 1,4 miliónů lidí. Poláci přijali jeho německé pojmenování Auschwitz. A právě Auschwitz se stal prvním cílem dvoudenní exkurze naší školy ve dnech 9. a 10. 5., kdy jsme se vydali navštívit našeho severního souseda, Polsko. Nejprve bych tímto chtěla poděkovat skvělé paní průvodkyni, která nás mistrně provedla tímto místem, kde lidství ztratilo svůj význam, dokazující, co je člověk schopen udělat člověku. Dodnes v jeho expozicích najdeme jako memento této lidské tragédie okolo 7 tun lidských vlasů či na 120 tisíc kusů obuvi, což jsou jedny z mála věcí, které nám připomínají poslední osvětimské oběti. Musím poděkovat i našim žákům, kteří se k tomuto místu chovali s úctou a s vědomím toho, co se tu odehrávalo.
     K večeru následovala veselejší část prvního dne, ubytování v Krakově a podvečerní procházka tímto polským královským městem, jehož centrum v mnohém připomíná italské Benátky. Ne náhodou je jeho historická část zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Někteří z nás využili čas rozchodu k ochutnávce místní krakovské speciality zvané „zapiekanka“, jiní zvolili pro ně tradičnější a mezi dětmi všeobecně oblíbený „mekáč“.
     Následující den jsme se prošli královskou cestou. Přes centrální náměstí, “Velký rynek”, kde proběhl již podruhé všemi dětmi milovaný rozchod, jsme zamířili k druhé nejstarší univerzitě střední Evropy, poté ke královskému hradu Wawel, místu posledního odpočinku polských králů. Naše závěrečné kroky Krakovem vedly “židovskou čtvrtí”. Poté jsme se autobusem přesunuli do Wieliczky, jediného fungujícího středověkého solného dolu s překrásnou kaplí sv. Kingy.
    Unavení, ale s hromadou zážitků a spoustou nových informací jsme se v čase pozdního odpoledne vydali na cestu domů, jež uběhla rychleji i díky našim hokejistům, kterým naši žáci nejen mužského pohlaví vehementně fandili. Hráči se jim odvděčili první výhrou na mistrovství světa.

Michaela Sochorová

IMG 2191

Více fotografií naleznete ZDE

Informace o cookies

Když kliknete na „Přijmout všechny soubory cookie“, poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.