Držitel mezinárodního titulu Ecoschool
Hrací prvky na školní zahradě
Hrací prvky na školní zahradě

     V pátek 10. května se vybraní žáci 8. a 9. tříd naší školy zúčastnili exkurze do největšího nacistického vyhlazovacího tábora, Osvětimi.

     Na místo, kde nalezlo smrt přes 1 milión lidí, jsme dorazili po pěti hodinách cesty. Nepříznivé počasí jen podtrhlo ponurou atmosféru tohoto místa. Promočení a prochladlí jsme bedlivě poslouchali naše průvodkyně, které popisovaly otřesné podmínky táborových vězňů Auschwitz I. Poté jsme se přesunuli do táborového komplexu Auschwitz II - Birkenau s pozůstatky 4 plynových komor a přilehlými krematorii, schopnými denně spálit až 4756 lidských těl. Právě díky této části tábora získala Osvětim svoji přezdívku „Továrna na smrt“.

   Domů jsme se vraceli nejen promrzlí a zmáčení deštěm, ale i poučeni o tom, co jsou někteří lidé schopni udělat druhým, a že je nutné si neustále tyto události připomínat, neboť slovy jednoho z přeživších osvětimských vězňů a nositele Nobelovy ceny míru, Elieho Wiesela:

„Zapomenout, znamená zabít všechny oběti podruhé.“

M. Sochorová, D. Kabelková