Držitel mezinárodního titulu Ecoschool
Hrací prvky na školní zahradě
Hrací prvky na školní zahradě

     V pátek 10. května se vybraní žáci 8. a 9. tříd naší školy zúčastnili exkurze do největšího nacistického vyhlazovacího tábora, Osvětimi.

     Na místo, kde nalezlo smrt přes 1 milión lidí, jsme dorazili po pěti hodinách cesty. Nepříznivé počasí jen podtrhlo ponurou atmosféru tohoto místa. Promočení a prochladlí jsme bedlivě poslouchali naše průvodkyně, které popisovaly otřesné podmínky táborových vězňů Auschwitz I. Poté jsme se přesunuli do táborového komplexu Auschwitz II - Birkenau s pozůstatky 4 plynových komor a přilehlými krematorii, schopnými denně spálit až 4756 lidských těl. Právě díky této části tábora získala Osvětim svoji přezdívku „Továrna na smrt“.

   Domů jsme se vraceli nejen promrzlí a zmáčení deštěm, ale i poučeni o tom, co jsou někteří lidé schopni udělat druhým, a že je nutné si neustále tyto události připomínat, neboť slovy jednoho z přeživších osvětimských vězňů a nositele Nobelovy ceny míru, Elieho Wiesela:

„Zapomenout, znamená zabít všechny oběti podruhé.“

M. Sochorová, D. Kabelková

Informace o cookies

Když kliknete na „Přijmout všechny soubory cookie“, poskytnete tím souhlas k jejich ukládání na vašem zařízení, což pomáhá s navigací na stránce, s analýzou využití dat a s našimi marketingovými snahami.

Nastavení cookies


Používáme následující soubory cookies

Při návštěvě jakékoli webové stránky je pravděpodobné, že stránka získá nebo uloží informace na vašem prohlížeči, a to většinou ve formě souborů cookie. Můžou to být informace týkající se vás, vašich preferencí a zařízení, které používáte. Většinou to slouží k vylepšování stránky, aby fungovala podle vašich očekávání. Informace vás zpravidla neidentifikují jako jednotlivce, ale celkově mohou pomoci přizpůsobovat prostředí vašim potřebám. Respektujeme vaše právo na soukromí, a proto se můžete rozhodnout, že některé soubory cookie nebudete akceptovat. Když kliknete na různé tituly, dozvíte se více a budete moci nastavení změnit. Nezapomínejte ale na to, že zablokováním některých souborů cookie můžete ovlivnit, jak stránka funguje a jaké služby jsou vám nabízeny.

Tyto cookies jsou nezbytné k tomu, aby Webové stránky fungovaly, takže není možné je vypnout. Většinou jsou nastavené jako odezva na akci, kterou na Webových stránkách sami provedete, jako je např. bezpečnostní nastavení, přihlašování, vyplňování formulářů. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookies nebo o nich posílal upozornění. Mějte na paměti, že některé stránky bez těchto souborů nebudou fungovat. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě. Tyto cookies můžeme nastavovat my nebo poskytovatelé třetí strany, jejichž služby na stránkách používáme. Tyto soubory cookies neukládají žádné informace přiřaditelné ke konkrétní osobě.
Tyto cookies slouží ke zlepšení fungování Webových stránek. Umožňují nám rozpoznat a zjistit počet návštěvníků a sledovat, jak návštěvníci používají Webové stránky. Pomáhají nám zlepšovat způsob, jakým Webové stránky fungují, například tak, že umožňují uživatelům snadno najít to, co hledají. Tyto cookies neshromažďují informace, které by dokázaly identifikovat Vaši osobu. Pomocí těchto nástrojů analyzujeme a pravidelně zlepšujeme funkcionalitu našich Webových stránek. Získané statistiky můžeme použít ke zlepšení uživatelského komfortu a abychom učinili Vaši návštěvu Webových stránek zajímavější pro Vás jako uživatele.