Držitel mezinárodního titulu Ecoschool
Hrací prvky na školní zahradě
Hrací prvky na školní zahradě

Všichni jsme informováni o požárech v Austrálii. Emotivní záběry ničené přírody vnímají děti ještě citlivěji.

V okamžiku, kdy se začaly objevovat první zmínky o možnostech finanční pomoci, jsme neváhali a domluvili se nejdříve v rámci třídy na dobrovolné sbírce. Přišlo nám to v naší škole, zaměřené na ekologii, jako dobrý nápad. Doufal jsem, že vybereme tak do tisícovky na adopci jedné koaly a budeme mít dobrý pocit, že jsme udělali alespoň něco málo. Napadlo nás, zda by i ostatní třídy neměly chuť jít do toho s námi a vytvořili jsme jednoduchou anketu. Přes 96% oslovených žáků, rodičů, učitelů, asistentů a správních zaměstnanců bylo pro uspořádat dobrovolnou sbírku. Tak jsem upravil akvárko na pokladničku a ještě než jsem stihl přilepit víko, žáci 8.B pokryli bankovkami a mincemi celé dno. Rozjeli jsme to ve velkém. Děvčata z ekologického kroužku nakreslila na více než 400 plaket symbolické koaly a klokany, kluci z technického kroužku je navrtali a každý žák jednu na památku obdržel nebo ještě obdrží. Sbírka totiž pokračuje až do středy 22.01.2020. S pokladničkou už nebudeme třídy obcházet, ale najdete ji v kanceláři školy. Doposud se vybralo 21.420,- Kč, ale částka není určitě konečná. Některé třídy i jednotlivci chtějí ještě přispět a celkovou částku určitě zveřejníme. Peníze vybrali i v denním stacionáři Rosa Bystřice nad Pernštejnem a přidají se k nám. Pro svůj dobrý pocit nám poslali peníze i přátelé z Austrálie, bystřičtí rodáci, se kterými jsme v kontaktu a sami tam pomáhají. Chystáme s nimi krátkou videokonferenci, ať žáci získají reálnou představu o situaci.

Nyní máme před sebou poslední úkol, a to vybrat, kam peníze převedeme. Školou zní: „na koaly, na koaly, …“, ale byl bych opět pro jednoduchou anketu, kde se demokraticky rozhodne. Netrpí tam totiž jen příroda, ale i tisíce lidí, kteří přišli o všechno.

Nezbývá než poděkovat všem, co přispěli jakoukoli částkou nebo svojí prací či podporou. Rovněž dík patří rodičům, kteří mají zcela určitě velký podíl na výši částky, kterou ZŠ Bystřice n.P., Nádražní 615 odešle na pomoc Austrálii.

Děkujeme.

aa

b

c

d

e