Držitel mezinárodního titulu Ecoschool
Hrací prvky na školní zahradě
Hrací prvky na školní zahradě

Vybrali jsme mnohem víc, než jsme původně očekávali. Cituji kamaráda Aleše v Austrálii: "Je úplně jedno, jestli jste dali korunu nebo tisícovku. Každý jak může a nebo chce. Za ten dobrý pocit to stojí". 

 

Na Austrálii jsme vybrali 27.991,- Kč. Ještě jednou děkujeme všem za podporu. 

Dnes odpoledne jsme to spočítali. Zítra tuto částku vložíme do banky a po vybrání vhodného fondu odešleme. Mnoho typů najdete ZDE. Na EduPage prosím během zítřka hlasujte, kterým směrem podporu poslat. 

1. Sbírky na pomoc australským hasičům a pozůstalým

2. Sbírky na pomoc zvířatům

3. Sbírky pro lidi, co přišli o všechno

...

A nejvíce hlasů získaly sbírky na pomoc zvířatům. Přesně 1.724 australských dolarů zašleme zvířatům na účet BUSHFIRE EMERGENCY

WWF

Hlasování je tady.

PRTSCR

...

Vyúčtování

Odeslali jsme 1724 australských dolarů. Přikládám kopii mailu.

Certifikat1

 

Dear Michal,

I can’t thank you enough for your recent support towards our WWF Australian Wildlife and Nature Recovery Fund. Your support is playing a vital role in helping to provide both immediate relief to bushfire recovery and long-term support to ensure we have a future for people and nature in Australia.

This has been an unprecedented, catastrophic bushfire season and so much has already been lost. This disaster has touched nearly every Australian.

Our hearts go out to the families who have lost loved ones, the communities who have lost homes, the brave firefighters battling the blazes and wildlife carers who are working tirelessly to save injured wildlife. The catastrophic loss of more than 1 billion animals is an emergency.

However, your support today has allowed us to deploy funds to wildlife rescue and care organisations in affected states so they can respond immediately and at scale. It will also allow us to help restore forests and damaged wildlife habitat, stop deforestation, create safe corridors for our wildlife and help implement Indigenous and rural fire management.

Your support is also allowing us to drive innovative solutions to help mitigate climate change, drive climate change preparedness and help species adapt to our changing conditions.

I am so thankful for your generosity and I hope you feel proud knowing that you are making a difference for our native species and habitats.

Kindest regards,

Dermot O'Gorman
CEO, WWF-Australia

Vlivem rozdílných kurzů v bankách nám do částky 27.991,- Kč ještě zbylo 1.149,- Kč. Tyto jsem poslal na účet pražské ZOO.

zoo

 

Pár fotek najdete níže a více pak ve fotogalerii školy.

f

 

logo rosa oblastni charita zdar nad sazavou

 

g

 

 Děkujeme všem, co pomohli.